Czy bociany jedzą tylko żaby???
Czy bociany jedzą tylko żaby???
Bocian biały jest dużym ptakiem, który występuje na otwartych wilgotnych terenach, często w pobliżu ludzkich osad. Jego wysokość sięga 100 cm, a rozpiętość skrzydeł 200 cm. Głowa, tułów i brzuch bociana są białe, lotki skrzydeł czarne, a dziób i nogi w kolorze czerwonym. Dziób i nogi bocianich piskląt mają kolor czarny.
Gniazdo bociana, zbudowane z gałązek i suchych traw, jest kolistego kształtu i osiąga nawet 2 metry średnicy. Do założenia gniazda samiec bociana wybiera najczęściej wysokie drzewa, słupy telegraficzne, kominy i dachy zabudowań gospodarskich.
Bocian jest ptakiem owado- i mięsożernym. Pokarmu poszukuje głównie na łąkach, pastwiskach i bagnach, a po żniwach również na polach uprawnych. Głównym pożywieniem bociana są drobne bezkręgowce a nie żaby. W czasie wychowywania młodych bocian musi upolować wiele pożywienia dla stale głodnych, szybko rosnących piskląt. Dlatego łapie praktycznie wszystkie zwierzęta, które jest w stanie pochwycić: pasikoniki, dżdżownice, ślimaki, gryzonie, małe ryby i żaby, węże, krety, łasice, gronostaje, młode zające i pisklęta ptaków.
Polska jest europejską ostoją bociana białego. Szacuje się, że na 160 tysięcy par bocianów żyjących na świecie aż 41 tysięcy par zakłada gniazdo w naszym kraju. Wynika z tego, że co czwarty bocian jest Polakiem!
Bocian biały jest ptakiem wędrownym, który odbywa regularne przeloty z lęgowisk do zimowisk i z powrotem. Bociany występujące w Polsce zimują w Afryce, gdzie udają się już w drugiej połowie sierpnia. Bociany w czasie lotu do miejsc zimowania pokonują około 8 000 km, co zajmuje im około czterech miesięcy. Powrót do miejsc gniazdowania trwa zdecydowanie krócej, bo około 2 miesięcy.
Ten piękny ptak związany bardzo silnie z naszą kulturą i tradycją cieszy się ogólną sympatią i szacunkiem. Niestety liczebność bociana na świecie stale spada. Wiele ptaków ginie porażonych prądem, ponieważ druty wysokiego napięcia często stoją na drodze przelotów bocianów. Przyczyną śmierci wielu bocianów są również plastikowe sznurki od snopowiązałek, pozostawione na polach. Nieświadome złego bociany przynoszą je do gniazda, a młode boćki zaplątują się w nie i giną.
Pliki do pobrania:
Maska bociana
Rozmiar: 238 kB