Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Księga gości

Wpisy z roku: 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004

Ostatnie wpisy:

Michal Grygalun Warszawa, 2018-09-11 11:32
Świetne miejsce na wypad rowerowy. Park przepiękny wręcz magiczny latem i jesienią. Polecam
Andrzej Chojnice, 2018-08-17 17:01
Witam ! Niedawno na stronie PNBT był b. ciekawy artykuł pani K.L. o monitoringu rzadkiego i mało znanego ptaka - lelka. Sądzę, że dla większości „zwykłych” bywalców parkowych szlaków to ptak nieznany. Choćby dlatego to dobrze, że został przedstawiony i że, jak się okazuje, jest on od dłuższego czasu mieszkańcem Parku. Trochę brakowało mi prezentacji jego głosów, bo są one dość niezwykłe i charakterystyczne tylko dla tego ptaka. Zainteresowani jego głosem mogą go sobie posłuchać np. tutaj: www.zjrzjr.hs4.linux.pl
Sam bardzo lubię długie i szerokie leśne pasy p-poź. w borach, szczególnie pięknie prezentujące się z kwitnącymi wrzosami. To bardzo ciekawe miejsca. W słoneczne dni bywa tam gorąco, a poza tym warto mieć świadomość, że jest się bacznie obserwowany przez dziesiątki różnych zwierząt relaksujących się w lesie, w pobliżu pobocza takiego pasa p-poż.. Czasem zobaczymy też obszary z niewielkimi pagórkami pokrytymi lekko pofalowaną, jasną wydmą piaskową, prawie jak na pustyni, często pokrytą tropami różnych zwierząt.
Pozdrawiam i zachęcam wszystkich (niezdecydowanych) do wpisywania się do księgi gości PNBT - Andrzej.
Andrzej chojnice, 2018-05-29 18:16
I jeszcze jedna uwaga, tym razem dotycząca niepokojącego zjawiska przemierzania szlaków z psami i to puszczonymi luzem(!). Osobiście, w ciągu ostatnich paru miesięcy, miałem nieprzyjemność kilka razy tego doświadczyć. Najgorsze jest tu odczuwane dyletanctwo i brak wyobraźni, a nawet głupawe uśmieszki właścicieli czworonogów. Pieski, jak to pieski, podbiegają do nieznajomych turystów, skaczą na nich, opierają się. Ostatnio miałem na plecach „filigranowe” i na wskroś czyściutkie łapki kilkudziesięciokilogramowego psa rasy bernardyn (lub podobnej). Całe szczęście, że nic złego nie zrobił, oprócz poplamienia odzieży. Właściciel, cały zarumieniony, powiedział, ze to spokojny pies... Oczywiście nawet nie przeprosił. I tak relaksowy wypad w parkowy plener, zamienił się na dłuższą chwilę w mały horror. Przynajmniej dla mnie.
Sądzę, że ten proceder nasila się podczas weekendów i w pobliżu ośrodków wypoczynkowych, kiedy ludzie („wielko-miastowi”) przyjeżdżają tutaj z całym swoim inwentarzem.
Andrzej Chojnice, 2018-05-22 23:43
W minione piątkowe popołudnie odwiedziłem Łąki Józefowskie. Muszę przyznać, że ten wyjątkowy teren na obszarze Parku, jest wręcz wzorowo
utrzymany i zadbany. Dyrekcji i Pracownikom PNBT należą się słowa uznania! Przy odrobinie uwagi można było dostrzec w oddali żerującego żurawia oraz sarny. Owady zaczęły już swoje wiosenne życie (co czasem trochę dokucza), a i ptaki są bardziej słyszalne i widoczne, świat roślin jest coraz bogatszy. Zwierzęta z pewnością wykorzystują powalone drzewa i gałęzie na miejsca odpoczynku i swoje dyskretne punkty obserwacyjne. Wędrówka szlakiem pokazuje ponadto, jak wielkie szkody uczyniła nocna nawałnica z 11/12 sierpnia ubr.. Trudno sobie wyobrazić, co tu się działo podczas samej nawałnicy - ogromny huk, trzask, woda lejąca się z nieba... Jak to przeżywali Ludzie w okolicy... Jak sobie radziły zwierzęta...? Powalone drzewa i gałęzie mówią same za siebie o sile żywiołu... „Mówią” również to, ile pracy trzeba było włożyć w uporządkowanie i udrożnienie szlaku i przyległych terenów oraz, jak wiele wysiłku trzeba będzie jeszcze włożyć w dalsze prace porządkowe.
Bardzo polecam wędrówkę „czerwonym szlakiem” - Łąkami Józefowskimi - jest co zobaczyć, usłyszeć i poczuć.
Aneta Chojnice, 2018-03-28 20:18
Dużo zdrowia i rodzinnej radości życzę na Wielkanoc Wszystkim Pracownikom PNBT! Aneta.
Wanda Chojnice, 2018-03-21 10:29
Szkoda, że informacja o projekcie Roztoczańskiego Parku Narodowego na str. www. PNBT pokazała się tak późno (20.III), bo termin składania zgłoszeń upływał tam 16.III.br..
Robert Pawłowski Chojnice, 2017-12-19 18:46
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2018. Pragnę w imieniu swoim, rodziny oraz przyjaciół, złożyć Wszystkim Pracownikom Parku serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności ! Niech tym życzeniom w całym 2018 Roku towarzyszy Wam piękna i odpowiednia do naszych pór roku pogoda !
Ps.: Bardzo zainteresował mnie ciekawy artykuł Pań MK, AT i KL o ochronie borów chrobotkowych. Spodobały mi się również niedawne życzenia świąteczne na stronie Parku wraz z dołączoną fotografią (Pani BG) Strugi Siedmiu Jezior w zimowej scenerii - płynącej spokojnie pomiędzy jeziorami Główką i Płęsno.
Pozdrawiam, Robert.
Adam Mikulski Chojnice, 2017-08-21 13:13
Bardzo się cieszę z otwarcia części szlaków. Wczoraj po południu patrzałem z podziwem na 600 - letniego Bartusia, wytrzymał...! Czekam z niecierpliwością na otwarcie szlaków wzdłuż Jezior Płesno, Jeleń, Krzywce. Gacno. Przy okazji chciałbym podziękować Dyrekcji i Służbom Parku za operatywność w szybkim udrażnianiu szlaków i infrastruktury oraz za odważną i mądrą decyzję o stopniowym udostępnianiu jego zasobów. W pewnym sensie, nierzadko (oczywiście w ograniczonym zakresie) turyści chadzając szlakami też przyczyniają się do ich udrażniania, odrzucjąc np. gałązki na pobocze, etc.. Poza tym w większości Park odwiedzają ludzie, którzy kochają przyrodę i las od pokoleń, więc sobie dobrze radzą w nieco trudniejszym terenie. Pozdrawiam !
Olga Zimna Mierki, 2017-08-17 13:38
Chciałam dołączyć do prośby Ani.Od niedzieli codziennie sprawdzam na Waszej stronie czy są jakieś aktualności co uległo zniszczeniu ,co przetrwało w moich ukochanych miejscach.
Ania Chojnice, 2017-08-17 00:05
Witam, pozdrawiam ! Z niecierpliwością czekam (i wielu moich znajomych również) na ponowne otwarcie szlaków Parku, choćby niektórych na początek. Rozumiem, że jest ogrom pracy po tej nieszczęsnej nawałnicy, ale nie możemy się doczekać..., a tu powoli lato się kończy, a wraz z nim najlepszy czas na parkowe wyprawy. Może poinformowalibyście, co i w jakim stopniu ucierpiało w Parku?, jak to wytrzymał "Bartuś", Struga, jeziora, kładki, infrastruktura, no i oczywiście zwierzaki (o ile to widać). Może również pokazalibyście jakieś przykładowe zdjęcia ze skutkami nawałnicy ? Z góry dziękujemy.
Andrzej Ełk, 2017-03-14 13:23
Witajcie, bardzo fajna strona, polecam przejrzeć. Zobacz również mój sklep śmieszne i motywujące gadżety, ubrania. Pozdrawiam!
Aleksandra Cymerman Toruń, 2017-02-13 12:35
Bylo bardzo fajnie, polecam wszystkim, pozdrawiam
Anna Brusy, 2016-12-25 21:59
Serdeczne życzenia na Boże Narodzenie i dobrego Nowego Roku 2017r dla Wszystkich Pracowników Parku !
Ala Piątek Człuchów, 2016-11-15 22:18
Uwagi o opóźnieniu budowy nowego mostku koło Bartusia są słuszne. Miało to być zrobione wkrótce po przejęciu drogi pilskiej. Poza tym mnie brakuje informacji o pracach naukowych na terenie PNBT, np. o ewent. planach reintrodukcji głuszców, mało jest plików do pobrania o tematyce dotycz. przyrody PNBT, a za dużo jest podawanych spraw nieco odleglejszych (np. edukacja - od tego są i będą głownie szkoły) od najważniejszego celu PNBT, jakim są m.in. ochrona przyrody Parku i jej ewent. odtwarzanie oraz utrzymanie. Trasy akademii przyrodn. powinny być zmieniane co jakiś czas i również obejmować tereny niedostępne dla zwykłych ludzi od 20 lat - byłby to ukłon w stos. do lokalnej społeczn.. której ten dostęp zabrano.
Andrzej Murawski Chojnice, 2016-11-09 12:30
Pani Jola użyła pewnie skrótu myślowego - miejsce przy bramie w Bachorzu jest od dziesięcioleci (na długo przed powstaniem PNBT...) bardzo dogodnym miejscem postoju dla turystów, grzybiarzy, itp.. Mnie osobiście dziwi budowa parkingu przy teren. bazie eduk...., wolałbym np. nowy mostek w Starej Pile i uporządkowanie terenu przy nim.
Jola Kobus Chojnice, 2016-11-04 18:45
Do "red":- dzięki za odp.; - to miejsce dla aut będzie przy bramie PNBT (jeśli nie, to co tam będzie?), czy w nowym miejscu koło teren. bazy eduk.? A co z parkingiem przy bramie w Małych Sworach ?
Od. red. Miejsce postoju pojazdu będzie koło Terenowej Bazy Edukacyjnej (tam gdzie trwa budowa). Przy bramie PNBT nigdy nie było i nie będzie parkingu. PNBT w 2016 roku nie planuje również budowy na swoim terenie miejsca postoju w Małych Swornegaciach.
Andrzej Murawski Chojnice, 2016-11-04 11:07
Straszne wykopki, błoto, .... w Bachorzu przy bramie i teren. bazie eduk. - napiszcie, co się dzieje !? i kiedy to się skończy?
od red. W tym miejscu budowane jest miejsce postoju dla pojazdów. Prace powinny zakończyć się do 15.11. br. Za utrudnienia bardzo przepraszamy.
Krzysztof Wiącek Słupsk, 2016-10-03 11:05
Mi też podoba się Park i jego zadbana infrastruktura, ale kładka przy Bartusiu aż "krzyczy", że chce już wreszcie być prawdziwym mostkiem. "Zwierzaki też to mówią, bo nieraz czekają w kolejce na przejście"...
Kasia Jagoda Tuchola, 2016-09-18 11:50
Mnie (oprócz przyrody) podoba się w Parku czystość i oznakow. szlaków. Połowa września, a wiele wiat, ławek i boksów rower. jest pięknie odmalowana i zakonserwow., a kosze na śmieci regularnie opróżniane. Wyrazy uznania !
Bromek 2016-08-26 19:58
Fajny prak.
Mati z osiedla Warszawa, osiedle Praga, 2016-08-26 19:52
Straszzsnie nie aktualne som te KONKURSY.
Plus za to że można pochodzić po ulicy jak sie wejdzie do kontaktu. Ale jak sie tam wjdzie to nie wiem jak sie skontaktować
Donald Tusk Bhuksela, 2016-08-26 19:43
Gęsi są głupie! To wszystko kłamstwa! Phopaganda!
Jestem szczerze zaniepokojony zaistniałą sytuacją. Pozdho
Alicja Wasiak Brusy, 2016-06-27 11:45
I uwaga techniczna - nie idzie napisać nieco dłuższych komentarzy. Dlaczego?
Alicja Wasiak Brusy, 2016-06-27 11:43
Psy w Parku - to fatalna wieść...! Napiszcie, proszę, jak się przy nich zachować? Miejmy nadzieję, że zostaną wyłapane, a ich właściciele ukarani.
Adam Jóźwiak Brusy, 2016-05-09 18:09
Niedawno zwiedzałem ścieżkę "Łąki Józefowskie" w Parku i powiem, że było tam pięknie, do tego można było dostrzec (z daleka) sarny, a nawet dziki oraz ptactwo wodne.
zdzisław mąk 2016-02-17 21:22
fajny park
Andrzej Krakow, 2016-01-10 11:05
fajny prak
Martyna Kraków, 2015-12-31 15:27
Fajny park
Marcin Modrzyński Grudziądz, 2015-09-27 22:18
Fajne opisy i fotki grzybków , pozdrowienia dla wszystkich zbieraczy grzybów pozdrawiam.
Mateusz Kaszewski Gdańsk, 2015-05-21 02:10
Przyjemna, fajna i przejrzysta stronka ;)

Twój wpis:

Imię i nazwisko*

Miasto

Twój adres e-mail

Wiadomość** - pola wymagane