Płazy
W Parku Narodowym „Bory Tucholskie” stwierdzono występowanie 12 gatunków płazów. Są to:
- traszka zwyczajna i grzebieniasta,
- kumak nizinny,
- ropucha szara, zielona i paskówka,
- rzekotka drzewna,
- żaba śmieszka,
- żaba wodna,
- żaba joziorkowa,
- żaba trawna,
- żaba moczarowa.
W Parku Narodowym „Bory Tucholskie” już od wczesnej wiosny daje się słyszeć rechot żab. Najwcześniej robi to żaba trawna, następnie moczarowa, po nich ropuchy a najpóźniej, ale za to najgłośniej robią to żaby wodne.
Żaby to zwierzęta prowadzące ziemno- wodny tryb życia. Ich grecka nazwa „amphibia” w dosłownym tłumaczeniu oznacza: „żyjący w dwóch żywiołach”. Niektóre żaby nigdy nie opuszczają wody. Ich delikatna, wilgotna skóra tylko w tym środowisku może pozostać nieuszkodzona. Ale już ropuchy posiadają skórę suchą z licznymi brodawkami, dzięki temu mogą prawie wyłącznie żyć na lądzie. Skóra żab jest bardzo interesująca. Znajdują się w niej gruczoły, którymi żaba pochłania tlen z atmosfery, a innymi znów wydala dwutlenek węgla (żaba oddycha także płucami, ale ten sposób jest bardzo niedoskonały i nie gwarantowałby prawidłowego rozwoju żabom). Pokryta jest śluzem, który ułatwia poruszanie się i zabezpiecza przed uszkodzeniami. Występują w niej również gruczoły jadowe (chemicznie jad żab to przede wszystkim białko, choć zdarzają się gatunki wytwarzające alkaloidy). Może także produkować antybiotyki, które zabezpieczają organizm przed chorobami.
Barwa skóry najczęściej ułatwia ukrycie się, ale niekiedy ze względu na swą intensywność odstrasza przeciwników. Wiosenne „śpiewy” to okres „parzenia się” żab. Po nim następuje złożenie skrzeku, czyli galaretowatej masy, z której wylęgną się kijanki (postać młodociana żaby, przypominająca swym wyglądem ryby) - żyjące w środowisku wodnym. Niestety podczas wiosennych wędrówek, wiele żab ginie pod kołami pojazdów. Starajmy się im pomagać i nie przyczyniajmy się do bezmyślnego ich niszczenia, gdyż są to niezmiernie pożyteczne płazy. Żywią się bezkręgowcami, a są to często larwy niebezpiecznych owadów.