Rok 2023
W dniu 22 czerwca 2023 roku została podpisana umowa nr MZ.0290.1.12.2023 pomiędzy Skarbem Państwa - Państwowym Gospodarstwem Leśnym - Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych z siedzibą w Warszawie a Parkiem Narodowym „Bory Tucholskie” z siedzibą w Charzykowach.
Przedmiotem umowy jest udzielenie dofinansowania ze środków funduszu leśnego na realizację 12 działań w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”. Wysokość dofinansowania przeznaczonego na wykonanie działań wynosi łącznie 789 853,86 zł. Umowa będzie realizowana do 15 grudnia 2023 r. i obejmuje następujący zakres prac:
I. Działania związane z gospodarką leśną.
- Eliminacja czeremchy amerykańskiej z obszaru Parku Narodowego „Bory Tucholskie”
Działanie obejmuje przycinanie starszych osobników na wysokości 1 m, ręczne obrywanie tegorocznych pączków i rozwijających się pędów, wyrywanie siewek – 488 rbh
- Wykonanie dolesień luk i przerzedzeń. Zakładanie nowych grodzeń.
Działanie obejmuje zakup sadzonek Dbb 2/0, Brzb 2/0, Lp 2/0 wraz z transportem szt./km 4700/200, zdarcie pokrywy na talerzach 4700 szt., sadzenie wielolatek w jamkę 4700 szt., zakup materiałów do grodzeń w postaci słupków Db lub Md w ilości 11,3 m3, wykonanie paskowania i ich rozwiezienie. Wykonanie grodzenia poprzez rozpięcie siatki leśnej na słupach drewnianych- 440 mb.
- Porządkowanie dna lasu w ramach prewencji przeciwpożarowej. Działanie obejmuje porządkowanie terenów przyległych do dróg publicznych z materiałów łatwopalnych w pasie o szerokości 30 m – 252 h.
- Prewencja przeciwpożarowa. Dyżury przeciwpożarowe. Dyżury przeciwpożarowe pełnione przez kierowców dyżurnych 600 h, i konserwatorów obwodów ochronnych – 850 h
- Pozyskanie drewna w trakcie wykonywania trzebieży późnych. Pozyskanie i zrywka drewna o łącznej masie 2844 m ³.
II. Inne działania związane z gospodarką leśną.
- Czynna ochrona borów chrobotkowych. Działanie obejmuje ręczne wyniesienie martwego drewna znajdującego się w dnie lasu do dróg wywozowych, a następnie przewiezienie do miejsca składowania. Powierzchnia zabiegu 12,63 ha.
- Odsłanianie brzegu jeziora Gacno Wielkie. Działanie obejmuje wycinanie, wyrywanie drzew, krzewów i krzewinek oraz wynoszenie usuniętego materiału.
- Utrzymanie czystości na szlakach turystycznych i ścieżkach dydaktycznych Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Działanie obejmuje utrzymanie czystości na wszystkich szlakach turystycznych i ścieżkach dydaktycznych w parku – 1872 h, dzierżawę pojemników na śmieci - 24 szt., oraz wywóz pojemników z odpadami – 14 szt.
- Zapewnienie bezpieczeństwa osób poruszających się na szlakach turystycznych.
Działanie obejmuje usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu turystów przebywających na szlakach turystycznych i ścieżkach dydaktycznych (pilarz motorniczy – 80 h, pracownik pomocniczy – 80 h, ciągnik zrywkowy 32 h), oraz usunięcie gałęzi (których usunięcie w sposób tradycyjny z ziemi jest niemożliwe) wzdłuż szlaków, ścieżek dydaktycznych, przez pilarza z podnośnika koszowego – 28 h.
- Przebudowa mostu drewnianego nad Strugą Siedmiu Jezior. Zadanie obejmuje posadowienie nowego drewnianego mostu o długości 10,20 m i szerokości 5,50 m na istniejących fundamentach betonowych wraz z montażem płyt przejściowych i odwodnienia.
- Utrzymanie funkcjonalności ścieżki botanicznej przy siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach, ul. Długa 33.
Zadanie obejmuje pielęgnację ścieżki poprzez utrzymanie nasadzeń, zapewnienie bezpieczeństwa, czystości i estetyki ścieżki w okresie od IV do końca X.
III. Badania naukowe.
- Wpływ czynników środowiskowych na poziomy kwasu usninowego w porostach Cladonia mitis i Cladonia uncialis występujących w siedliskach leśnych i nieleśnych Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.
Badanie obejmuje:
- Prace terenowe, które prowadzone będą na 6 stanowiskach badawczych (3 stanowiska na siedliskach borów chrobotkowych i 3 na siedliskach nieleśnych muraw napiaskowych) w następującym zakresie:
- montaż, konfiguracja pomiarowa i obsługa rejestratorów do pomiaru temperatury i wilgotności gleby oraz natężenia światła
- zbiór niewielkich prób wybranych gatunków porostów do analiz laboratoryjnych
- badania aktywności fitosyntetycznej
-
badania glebowe
- Prace kameralne, laboratoryjne
- opracowanie i analiza danych klimatycznych uzyskanych przez rejestratory
- określenie zawartości kwasu usninowego w porostach
- określenie zawartości chlorofilu a, b i karotenoidów w porostach
- analiza laboratoryjna parametrów glebowych
- opracowanie danych, analizy numeryczne, statystyczne i GIS-owe oraz przygotowanie raportu końcowego