Czy myszy jadają ser?
Czy myszy jadają ser?
Mysz jest niewielkim zwierzęciem należącym do gryzoni, co oznacza, że posiada stale rosnące przednie zęby zwane siekaczami. Duże wypukłe oczy i spore uszy pozwalają myszy uniknąć niejednego niebezpieczeństwa. Myszy: polna, leśna i zaroślowa mają jasnobrązowe futerko, jasny brzuch i łapy. Mysz polna posiada na grzbiecie ciemną pręgę biegnącą od głowy do ogona.
Przysłowiowa „szara myszka” dotyczy tylko myszy domowej, której ubarwienie jest jednolicie szare na brzuchu i grzbiecie. Mysz domowa jest gatunkiem synantropijnym, czyli takim, który bardzo silnie związany jest z człowiekiem i jego otoczeniem.
Myszy to zwierzęta głównie roślinożerne. Mysia dieta składa się przede wszystkim z nasion i owoców, zielonych części roślin, a czasami z drobnych zwierząt (owadów i ślimaków). Tylko mysz domowa ma szansę uszczuplić nasze zapasy pożywienia i to tylko dlatego, że żyje w naszych domach. Jednak opowieść tym, że myszy żywią się wyłącznie serem, należy włożyć między bajki.
Mysz jest zwierzęciem, które żeruje na powierzchni ziemi. W wykopanych w ziemi norkach kryje się tylko w czasie snu lub w obliczu niebezpieczeństwa. W norze, wymoszczonej suchymi liśćmi, trawą i mchem, wychowuje również młode. Małe myszki po przyjściu na świat są ślepe, nagie i całkowicie bezbronne, dlatego wymagają stałej opieki mysiej mamy.
Myszy są przysmakiem wielu zwierząt, polują na nie sowy, ptaki drapieżne, lisy, a nie tylko koty, choć w przysłowiu „gdzie kota nie ma, tam myszy harcują” jest wiele prawdy, i to właśnie obecność myszy w domostwach ludzi, stała się jedną z przyczyn udomowienia kota.
Pliki do pobrania:
- Labirynt
Rozmiar: 88 kB