Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Nietoperze nie wplątują się we włosy!!!

Nietoperze nie wplątują się we włosy!!!

 

Nietoperze to zadziwiające ssaki, które jako jedyne opanowały sztukę aktywnego lotu. Te, które występują na terenie naszego kraju są niewielkie: najmniejszy karlik malutki, który mierzy 3-4 cm, a rozpiętość jego skrzydeł sięga 15 cm, zaś największy - borowiec olbrzymi waży około 30 g, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 35-40 cm.

 

Te tajemnicze zwierzęta są odmienne również z innego powodu, mianowicie posługują się echolokacją. Oznacza to, że nietoperze emitują dźwięki o wysokiej częstotliwości, które odbite od przedmiotu, lub ewentualnej ofiary wracają do ich uszu jako echo i dają im obraz przestrzeni, w jakiej się znajdują.

 

Wszystkie nietoperze, które żyją w Polsce są owadożerne, a tym samym dla człowieka bardzo pożyteczne. Zjadają one mnóstwo owadów aktywnych wyłącznie o zmierzchu i w nocy i tym samym niedostępnych dla ptaków. Jeden nietoperz potrafi wciągu nocy zjeść nawet 3000 komarów! Dlatego ich obecność w pobliżu naszego domu powinna być bardzo pożądana.

 

Ich skryty tryb życia nie do końca jeszcze poznany przez naukowców, od wieków budził zaciekawienie i... lęk. Prawdopodobnie dlatego w kulturze europejskiej nietoperzom przypisuje się wszystko co złe i demoniczne. Niegdyś wierzono, że nietoperze są siedliskiem złego ducha, żywią się padliną, wygryzają dziury w szynkach i słoninie wędzonej w kominie i że wysysają krew małych dzieci i dziewic. Prowadziło to do tego, że nietoperze były bezlitośnie tępione. Na szczęście obecnie zapiski te wywołują tylko uśmiech i niedowierzanie.

 

W dzisiejszych czasach pokutuje jedynie pogląd o wplątywaniu się nietoperzy we włosy. Skąd wziął się ten pogląd, nie wiadomo. Nietoperze dzięki echolokacji świetnie orientują się w przestrzeni, a ludzka głowa jest dla nich nie lada przeszkodą i ominą ją zatem z pewnością. Być może mit ten wywodzi się z faktu, iż nad naszą głową wieczorami zwykle gromadzą się stada drobnych owadów, na które polują nietoperze, jednak są one na tyle zwrotne, że na pewno nie wplączą się w nasze włosy. Utarło się również sądzić, że nietoperz to „latająca mysz”, nie mają one jednak nic wspólnego z gryzoniami. Wszystkie nasze rodzime nietoperze żywią się owadami chwytanymi w locie. Nietoperze w porównaniu z myszami są również bardzo długowieczne, bo mogą żyć nawet 30 lat.

Większość spotykanych w Polsce nietoperzy to gatunki rzadkie i często zagrożone wyginięciem, a ich liczebność stale się zmniejsza. Powodem jest stosowanie środków ochrony roślin, które zmniejszają bazę pokarmową dla nietoperzy oraz niedostateczna ilość lub zła jakość zimowych kryjówek dla tych zwierząt. Wiele nietoperzy, mimo doskonałej echolokacji, ginie również na drogach, gdzie żerują, wykorzystując zwabione ciepłem owady.

 

Pliki do pobrania: